Profesyonel Haber Scripti / Portalı

Video Galeri
Foto Galeri
Web Mobil
banner
Yazının Tarihi :   00 0000 - 23:36:00

Kur-an'ın İcaz Yönleri

Büyüt
Küçült
Kur-anın İcaz

Fatih ÇATMAKAŞ

 

Evet geçen yazımızda bir  mü’min  ve  müslüman  olarak Kur’an-ı Kerim hakkında ne kadar bilgimiz var, Kur’anı anlamanın neresindeyiz, ne kadarından haberimiz var gibi konularda kısa bir mülahaza etmeğe çalışmıştık. Bu yazımızda ise Kur’an’ın İ’caz Yönleri’nden kısaca bahsetmeğe çalışacağız.

 

Malum olduğu üzere Kur’an’ın icaz yönleri pek çoktur. Bunların bir kısmı üslubunun belağatı, söz düzeninin akıcılığı gibi sebeplerden dolayı sadece Arapları ilgilendirirken; gaybi haberler, geçmişten haber vermek gibi sebeplerden dolayı da hem Arap olanları ve hem de Arap olmayanları ilgilendirmektedir. Kur’an-ı Kerim çeşitli yerlerde geçen ayetlerle bu özelliğini haykırmış ve özellikle karşısında farklı fikirde olanlara meydan okumak suretiyle cevap vermiştir. Bu meydan okuyan ayetlerden bir kaçını burada zikretmenin faydalı olacağını düşünüyoruz; Mesela İsra Suresi 88. Ayette

 

قل لئن اجتمعت الانس و الجن علي ان يأ توا هذا القرأن لا يأتون بمثله ولو كان بعضهم لبعض ظهيرا

 

 "De ki:’Andolsun, eğer insan(lar) ve cin(ler) şu Kur’an’ın bir benzerini getirmek üzere toplansalar, yine onun benzerini getiremezler. Birbirlerine arka olup yardım etseler de (bunu yapamazlar) "  

 

Yine Hud Suresi 13. Ayette

 

ام يقولون افتريه قل فأتوابعشر سورمثله مفتريات وادعوامن استطعتم من دون الله ان كنتم صادقين

 

"Yoksa onu uydurdu mu diyorlar? De ki: Öyleyse siz de onun benzeri on uydurulmuş sure getirin; eğer doğru iseniz Allah’tan başka, çağırabildiklerinizi de (yardıma) çağırın (da bunu yapın)!"

 

Kur’an’ın meydan okuyuşunu içeren daha pek çok ayet vardır. Bu ayetlerde görüldüğü gibi Kur’an, bir defasında tamamı, bir defasında on suresi ile meydan okumaktadır. Ama ne indiği dönemde, ne de o dönemden günümüze bu meydan okumaya karşı koyacak biri çıkmış değildir.

 

Kur’an’ın İ’caz yönlerini çok olduğunu ve bir çok alimin bu konuda görüş bildirdiğini biliyoruz. Bizde bu yazımızda buraya Kurtubi’nin görüşlerini tercihe şayan bularak kısaca kaydetmekle yetinmeye çalışalım;

 

         Kurtubî’nin açıkladığı üzere bunlar on tanedir.

 

1- Arapçada olsun başka dillerde olsun alışılmış her türlü söz düzeninden farklı harikulade söz düzeni. Çünkü Kur’an-ı Kerim’in söz düzeninin şiirle hiç bir ilgisi yoktur.

 

2- Arapların kullandığı bütün anlatım üslûblarından ayrı ve farklı bir üs­lûp.

 

3- Asla herhangi bir mahlûkun söylemesi düşünelemeyecek şekilde akıcı bir ifade. Yani başka bir mahlukun esrinde bu şekilde akıcılığı bulmak mümkün değildir.

 

4- Arapçayı hiçbir Arap için mümkün olmayacak bir şekilde kullanmak. Öyle ki ittifakla her bir kelimenin ve her bir harfin yerli yerinde kullanıldığı kabul edilmektedir.

 

5- Dünyanın yaratılışından, Kur’an-ı Kerim’in ümmî Peygamberin kalbine nazil olduğu zamana kadar geçen döneme dair haber vermek. Kur’an-ı Kerim, Peygamberlerin ümmetleriyle olan kıssalarını, geçmiş nesillerin haberlerini bildirmiş olması bu kabilden olan bilgilerdendir.

 

6- Yüce Allah’ın vermiş olduğu bütün sözlerinin maddi olarak, his ve idrâk edilecek bir şekilde gerçekleşmesi. Bu da iki kısma ayrılır: İlki Resulullah’a (s.a.) yardımcı olup ona zafer vereceğine, kendisini yurdundan çıkartanları yurtlarından çıkartacağına dair vaadinde olduğu gibi mutlak haber verme, di­ğeri belli bir şarta bağlanan vaatler. Yüce Allah’ın şu buyruklarında olduğu gi­bi:

 

ومن يتوكل علي الله فهو حسبه

 

"Kim Allah’a tevekkül ederse O ona yeter" (Talak Suresi 3. Ayet)

 

ومن يؤمن بالله يهد قلبه                      

 

"Kim Allah’a iman ederse onun kalbine hidayet verir" (Tağabun  Suresi 11. Ayet).

 

7- Ancak vahiy ile bilinebilen, insanoğlunun bilmesinin mümkün olma­dığı gelecekte vuku bulacak gaybe ait hususlardan haber vermek. Yüce Al­lah’ın Peygamberine, dinini bütün dinlere üstün kılacağına dair vermiş oldu­ğu ve şu ayet-i kerimede dile getirdiği vaad bunlardandır:

 

هوالذي ارسل رسوله بالهدي ودين الحق ليظهره علي الدين كله ولو كره المشركون

 

 "O, Rasulünü hi­dayeti ile, hak din ile  ve o dini bütün dinlere üstün kılmak üzere gönderdi, müşrikler hoşlanmasalar dahi" (Tevbe Suresi 33. Ayet). Yüce Allah vermiş olduğu bu sözü yerine getirmiştir.

 

Bütün bu buyruklarda Âlemlerin Rabbi ve Âlemlerin Rabbinin bilgi sahibi kıldıkları dışında, hiçbir kimsenin bilemeyeceği bilgiler dile getirilmektedir. İs­ter yaratmak ve varetmek ister geçmiş ümmetlere dair haberleri açıklamak is­terse de bütün ümmetler için dosdoğru şeriat ve yasamaları yapmak, isterse de bilimsel ve tarihî pekçok meseleyi açıklamakla ilgili olsun; bunların herhangi birisi çürütülebilmiş ve gerçekleşmesi önlenebilmiş değildir.

 

8- Ferdî ve toplumsal hayatın temeli olan helal, haram ve benzeri hükümle­rin Kur’an-ı Kerim’de yer alması. Kur’an-ı Kerim ilahi ilimleri, dinî inancın esas­larını, ibadetlerin hükümlerini, fazilet ve ahlakın prensiplerini, her zaman ve me­kâna uygun siyasî, medenî ve toplumsal yasamanın esaslarını kapsamaktadır.

 

9- Çokluğu ve niteliği bakımından bir insan eseri  olması beklenilemeyecek çok yüce ve parlak hikmetler.

 

10- Arada herhangi bir aykırılık ve tutarsızlık olmaksızın Kur’an-ı Ke-rim’in zahir ve batın bütün muhtevası arasındaki tenasüb (uyum ve tutarlılık). Bu konuda Yüce Allah şöyle buyurmaktadır:

 

 

ولو كان من عند غيرالله لوجدوا فيه اختلافا كثيرا          

 

"Eğer o Allah’tan başkası tarafın­dan (indirilmiş) olsaydı, elbette içinde birbirini tutmayan birçok şeyler bu­lurlardı." (Nisa Suresi 82. ayet).

 

Kur’an-ı Kerim’deki i’câz yönlerine dair bu açıklamalardan, bunların Kur’an-ı Kerim’in hem üslubunu hem de anlamını kapsadıkları açıkça anlaşıl­maktadır

 

 

Bu vesile ile gününüz mübarek, geleceğiniz aydınlık olsun….

 

Allah’a emanet olunuz..

 

 

 Fatih ÇATMAKAŞ

 

Diyarbakır/Hazro Müftüsü

Sayfayı Yazdır
Print Friendly / PDF
Sosyal Paylaşım
Google
İsim Soyisim :
E-Mail :
UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Uyarı
Güvenlik kodu :
Bu habere ilk yorumu siz yapın.
YAZARA AİT DİĞER YAZILARSon Yorumlar
Alper
Polis ihbar hattını arayan bazı vatandaşlar Göl Mahallesinde bulunan Ucuzluk Pazarında bir kişinin,
Deftere Yaz
Ziyaretçi Defteri
Düşünce ve Önerilerinizi bizimle paylaşın.
1. LİG PUAN DURUMU
Foother
SOSYAL MEDYA
Facebook Twitter RSS Sitemap
"Profesyonel Haber Scripti / Portalı | http://www.fanatikurfa.com/"   Tum Hakları Saklıdır. © 2019 - 2020